Уточнення частки в праві власності та виділення її в натурі

+38 (097) 900-19-12

ukradvocat@gmail.com

Для сучасної України не рідким є випадок, коли майно опиняється у власності декількох осіб. За таких умов розпорядження цим майном одразу ускладнюється, оскільки, скажімо, в разі продажу одним зі співвласників своєї частки інші співвласники мають право пріоритетної покупки, про що їх треба декілька разів повідомити. Або трапляються випадки, коли для продажу своєї частки необхідно отримати згоду інших співвласників, або, наприклад, вселити (прописати) дружину/чоловіка у спільну квартиру не можна без згоди інших співвласників тощо.

В такій ситуації в нагоді стає процедура виділу частки із майна, що є у спільній частковій власності, адже в силу ч. 3 ст. 364 ЦК України у разі виділу співвласником у натурі частки із спільного майна для співвласника, який здійснив такий виділ, право спільної часткової власності на це майно припиняється. Така особа набуває право власності на виділене майно, і у випадку, встановленому законом, таке право підлягає державній реєстрації.

За ч.ч. 1, 2 ст. 364 ЦК України співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності, або в разі якщо такий виділ є неможливим, - на одержання від інших співвласників грошової або іншої матеріальної компенсації вартості його частки.

Можливість або неможливість виділу в натурі частки із спільного майна встановлюється судовою будівельно-тезнічною експертизою, а відтак, адвокат, що веде справу, повинен мати досвід роботи з експертами.

За аналогічною процедурою відбувається поділ майна, що є у спільній частковій власності.

Згідно з ч. 1 ст. 367 ЦК України майно, що є у спільній частковій власності, може бути поділене в натурі між співвласниками за домовленістю між ними. Відповідно, якщо домовленості не має, то поділ може бути здійснений через суд.

Наші адвокати мають необхідний досвід ведення житлових спорів, в тому числі справ про виділення в натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності.