Захист на допиті та обшуку

+38 (097) 900-19-12

ukradvocat@gmail.com

Допит - одна з тих слідчих дій, на яку сторона обвинувачення покладає особливі надії. Саме шляхом допиту слідчий планує зібрати ключову інформацію для з’ясування обставин справи. При неочевидності злочину людину (на думку слідства, потенційного підозрюваного) спочатку допитують як свідка. Але існує реальний ризик, що розпочати допит можна свідком, а закінчити вже підозрюваним.

Існує декілька не складних правил поведінки перед допитом та під час нього. Отже, важливо:

 1. Зберігати спокій!

 2. Перед допитом обов’язково порадитись з адвокатом!

 3. Взяти адвоката з собою на допит! Це найголовніше правило! Небезпечно ставитись до допиту як до формальності. Слідчий (оперативний працівник), не є вашим другом і не бажає вам добра.

 4. Перевірити повноваження особи, що проводить допит. Ввічливо попросити слідчого пред’явити посвідчення або посвідчення і доручення, якщо допит проводить оперативний працівник.

 5. Пам’ятати, що слідчий (оперативний працівник) зобов’язаний повідомити, з якого приводу вас викликали, в якому статусі та в рамках якого кримінального провадження. Також вам повинні роз’яснити Ваші права під час допиту, обов’язки та відповідальність, встановлену законом.

 6. Пам’ятати, що проведення слідчих (розшукових) дій у нічний час (з 22 до 6 години) не допускається, за винятком невідкладних випадків, коли затримка в їх проведенні може призвести до втрати слідів кримінального правопорушення чи втечі підозрюваного (ч. 4 ст. 223 КПК). Зазвичай допит до таких виняткових випадків не відноситься.

 7. Пам’ятати, що допит не може продовжуватися без перерви понад 2 години, а в цілому - понад 8 годин на день (ч. 2 ст. 224 КПК).

 8. Якщо слідчий (оперативний працівник) тисне на вас, принижує, ображає тощо, заявіть клопотання про відеофіксацію допиту. Наполягайте на внесенні цього клопотання до протоколу або відмовтесь відповідати на запитання.

 9. Якщо слідчий (оперативний працівник) відмовляє в допуску вашого адвоката, відмовтесь відповідати на запитання та вкажіть про це порушення в зауваженнях до протоколу.

 10. Пам’ятати, що Ви не несете відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом (ст. 63 Конституції України).

 11. Пам’ятати, що у разі відмови підозрюваного відповідати на запитання, давати показання слідчий (оперативний працівник), зобов’язаний зупинити допит одразу після отримання такої заяви (ч. 4 ст. 224 КПК).

 12. Якщо ви все ж таки вирішили давати показання, не поспішайте з відповіддю на питання! Уважно дослухайте запитання, подумайте і тільки тоді відповідайте!

 13. Пам’ятати, що ви маєте право використовувати під час допиту власні документи і нотатки, а також викласти свої показання власноручно (ч.ч. 6, 7 ст. 224 КПК).

 14. Пам’ятати, що ви маєте право відмовитись від добровільного надання слідчому (оперативному працівнику) зразків свого почерку.

Такою ж стресовою буває ситуація, коли до вас приходять з обшуком.

За ч. 1 ст. 234 КПК обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Зазвичай обшук проводиться в будь-який час доби, триває достатньо довго і створює масу незручностей для людини, чиє приміщення обшукують. ПІд час обшуку правоохоронці завжди вдаються до певних хитрощів, вчиняють дрібні порушення, поводять себе зухвало, чим порушують права власника приміщення та осіб, що там знаходяться.

Щоб не допустити зловживань під час обшуку, обов'язково треба залучити адвоката. Адвокат допускається до обшуку негайно після прибуття, слідкує за правильністю проведення слідчої дії та присікає будь-які порушення з боку правоохоронців.

Ми маємо достатньо досвіду для захисту під час допиту та обшуку і зможемо якісно відстояти ваші права під час проведення цих слідчих дій.